Anne-Babalar İçin Cinsel İstismar Bilgilendirmesi , ankara kreş anaokulu

Anne-Babalar İçin Cinsel İstismar Bilgilendirmesi

22/02/2018 - 12:38
Anne-Babalar İçin Cinsel İstismar Bilgilendirmesi
Tacizler, tecavüzler, şiddet içeren sahneler ya da parkta belki de evde şiddete uğramış olan çocukları görmek, tanımak ve duymak… İşte bunlar çocuklarımızın başına gelmesinden en çok korktuğumuz, kaygılandığımız ve nasıl korunacaklarına dair endişe duyduğumuz konularken, gerçek hayatta sandığımız kadar bizden uzaktalar mı? Yoksa biz yaşatıyor olabilir miyiz ya da yakınımızda, en çok güvendiğimiz insanlar bu korktuğumuz sahneleri çocuğumuza yaşatıyor olabilir mi?

Bu konuda çocuklarımızı bilgilendirebilmek çok çok önemli.  Onlara doğru şekilde cinsel istismar eğitimi verilirse tehlikelerden biraz daha korunmalarına yardımcı olabiliriz.

ANNE-BABALAR İÇİN CİNSEL İSTİSMAR BİLGİLENDİRMESİ ÖRNEĞİ

 • Tatlım, şimdi seninle çok önemli bir konuyla ilgili konuşacağız.
 • Ben şimdi sana bir kelime soracağım ve bununla ilgili konuşacağız.

 • Tatlım özel ne demektir? (Cevap vermesi beklenir)  Sadece bize ait olan, kimseyle paylaşmak zorunda olmadığımız diyebilir miyiz yani.  Mesela özel eşyalarımız var ve kimse onlara izin almadan dokunamaz değil mi?

 • Çok güzel, vücudumuzda da aynı böyle özel yerlerimiz var. Ve onlara da izin almadan kimse dokunamaz veya bakamaz. Bakalım bunlar nerelerimizmiş.

 • Yukarıdaki resimde gördüğümüz yerler, yani; dudaklarımız, göğsümüz, popomuz ve iki bacağımızın arası özeldir ve sadece biz ve izin verdiklerimiz dokunabilir ve bakabilir. Hiç kimse senden izin almadan bu özel yerlerine dokunamaz ve bakamaz ve sen de aynı şekilde kimseye bunu yapamazsın değil mi?

 • Hadi bir daha hatırlayalım  - dudaklarımız, göğsümüz, popomuz ve iki bacağımızın arası.

 • Peki, biz kime izin veririz? (cevap beklenir)Sadece çok güvendiklerimize bana ve babana mesela. Bazen

 • Hastalanabiliyoruz, o zamanlar biz yanındayken doktorlar da bakabilir ve dokunabilir. Ama sen izin vermediğiniz sürece kimsenin sana dokunmaya hakkı yoktur.

 • Mesela ben banyo yaptırırken sana dokunuyorum değil mi, ya da doktorlar da dokunabiliyor. Bu dokunuşlar seni daha temiz ve sağlıklı yapar. Ya da babanla ben seni öpüp kokluyoruz. Çünkü seni çok seviyoruz ve bu sana iyi hissettiriyor değil mi? işte bunlar hep güvenli dokunuş.

 • Peki güvenli ne demek biliyor musun?? (Bununla ilgili konuşulur- can yeleği, emniyet kemeri, kırmızı ışık gibi örnekler verilir) bunlar bizi koruyup kollamak için değil mi?  Bize iyi hissettiren şeyler yani. Güvenli dokunuş ‘doğrudur’. En güvendiğimiz kişiler dışında bizim bu özel yerlerinize dokunulması ise yanlıştır. Bu dokunuşlar seni utandırabilir, korkutabilir, kötü, mutsuz ve rahatsız hissettirebilir. Birileri sana açık seçik filmler ya da fotoğraflar gösterebilir, kıyafetlerini çıkarabilir veya kendi özel yerlerine dokunabilir. Bütün bunlar senin için “güvenli” değil, bunlara “kötü dokunuş” denir.

 • Bazen bazı yetişkinler ki bunlar tanıdığın, sevdiğin büyüklerin de olabilir, bu güven kurallarını bilmeden sana dokunabilirler ve bu seni rahatsız, üzgün veya garip hissettirebilir. Böyle bir şey olduğunda “hayır, dokunma” de. Sonra da gel bunu bana, babana ya da öğretmenin yanındaysa ona anlat, olur mu? Böylece biz hem seni koruyabiliriz hem de o yetişkine güvenlik kurallarını söyleyebiliriz.

Peki söyle bakalım böyle bir durumda neler yapmalıyız ?

- Söyleyebildiğin en ciddi şekilde “hayır” de. (Çocuğa denetilir)
- Oradan uzaklaş ve bizim yanımıza gel ya da güvendiğin birinin yanına git.
- Bazen yanımızda ya da yakınımızda en güvendiğimiz insanlar olmaz o zamanda büyük marketlere, alışveriş merkezlerine veya bankalara gitmen ve orda kasada duran kişilere söylemen gerekir.
- Eğer güvenli bir yere gidemediysen “yangın var!” diye bağır. (denetilir)
 • Bazen kötü dokunuşları olan- yani seni rahatsız hissettiren ve mutsuz eden dokunuşlar-, güvenlik kurallarını bilmeyen birileri olabilir ve sana bunun bir sır olduğunu söyleyebilir. Hatta “bu bizim sırrımız, şimdi seninle böyle bir oyun oynayacağız, bunu anne-babana anlatmanı istemiyorum, ben sırları severim sen de sever misin, bu aramızda kalırsa sana şeker ya da hediyeler veririm, bunu birilerine söylesen bile kimse sana inanmaz” gibi şeyler de söyleyebilirler. Ama sen bunları duysan bile hemen gelip söylemelisin. Bunun için sana asla kızmayız ve seni hep koruruz.

 • Şimdi hadi bakalım özel bölgelerimizi hatırlayalım. Nerelerdi? Dudak, göğüs, popo ve iki bacağımızın arası.
- Nelere dikkat edeceğiz?   - güvenli ve güvenli olmayan dokunuşlara
- Güvenli-iyi dokunuş neydi? Sana iyi hissettiren mutlu eden ve sağlıklı ve iyi yapan dokunuşlar.
- Güvensiz-kötü dokunuş neydi? Sana kötü hissettiren, suçlu, gergin ve rahatsız hissettiren dokunuşlar.


Pekiiiii neler yapacaktık bir daha hatırlayalım!

Hayır diyeceğiz.
Oradan koşarak uzaklaşacağız.
En güvendiğimiz kişilerin yanına gidip anlatacağız.
En güvendiğimiz kişi bizi duyana kadar söylemeye devam edeceğiz.


ÇILGIN OKULÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI
Psikolog Müge Öztürk

Benzer Yazılar